technicos
1740 defa okundu.


İtalya Depremden 2 Gün Önceden Uyardı: Peki Bu Mümkün mü?
Gizem Sığla Açıkelli

İtalya’da 30 Ekim Pazar günü 6.6 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti. Depremden tam 48 saat önce deprem olaylarıyla ilgilenen bilim insanlarından oluşan İtalya Büyük Riskler Komisyonu uyarıda bulunmuştu ve 24 Ağustos’ta gerçekleşen deprem Preguia kenti yakınlarında 6-7 arası şiddette bir deprem olabileceğine dair uyarmıştı. Komisyonun tahminlerinin gerçekleşmesinin ardından herkes aynı soruyu sormaya başladı: Acaba depremler tahmin edilebilir mi?

     

Aslında İtalya geçmişinde bu tahminlerden dolayı deprem komisyonunu yargıya taşımış bir ülke. 2009’da bir deprem bilimci tarafından depremin olacağına dair televizyon kanallarında bir açıklama yapmasının ardından, Komisyon açıklama yapmış ve böyle bir tahminin mümkün olamayacağını söylemişti. Tarihler 6 Nisan 2009’u gösterdiğinde L’Aquila kenti merkezli 6.3 şiddetinde bir deprem gerçekleşmiş ve 309 kişinin ölümüne neden olmuştu. İtalyan savcılığı da halkı yanlış yönlendirmek suçundan komisyonun 7 üyesini mahkemeye vermiş ve hapis cezasına çarptırılmışlardı.

Sadece İtalya’da değil tüm dünyada, bilim insanları arasında ses getiren bu olay, komisyon üyelerinin 2012 yılında hapis cezasına çarptırılmasıyla sonuçlandı. Sonrasında devam eden tartışmalar ise, bir takım verilerin halkı galeyana getirmemek veya küçük sarsıntıları büyütmemek adına bir depreme işaret etmeyeceği yönünde yorum yapılması yanlış bulundu. Böyle bir durumda halkı rahatlatmak adına açıklamalar yapmanın doğru olmadığına dair tartışmalar sürdürüldü. Tüm bu tartışmalar sonucu 2014’te hapis kararı bozuldu ve 7 bilim insanı beraat etti.

Geçtiğimiz Cuma günü Büyük Riskler Komisyonu, bölgede bir sismik hareketlilik gözlemlendiğini ve bunun belirli bölgelerdeki fayları hareketlendirdiğine dair açıklama yaptı. Önlem olarak ise halk evleri dışında uyumayı tercih etti. Pazar günü gerçekleşen deprem bu komisyonun uyarıları sayesinde can kaybı yaşanmadan atlatıldı ve yüzlerce kişinin hayatı kurtarılmış oldu.

Yapılan gözlem, inceleme ve araştırmalar sonucu bir depremin olma ihtimali verilebilirken hiçbir zaman kesin olarak olup olmayacağı, yeri, zamanı ve şiddeti ifade edilemez. Fakat bu olayda da olduğu gibi bilim insanlarının halkı uyarması mümkün olabilir. Çalışmalar ışığında elde edilen bilgilerin açık ve tutarlı bir biçimde halka açıklanmalı ve gerekli uyarılar yapılmalı, önlemler alınmalıdır. Ancak böyle doğanın büyük güçleriyle mücadele edebilir.


1 kişi puan verdi
Yorumlar
En Çok Okunan Haberler

En Çok Puan Alan Haberler