technicos
947 defa okundu.


İtalya'nın merkezinde 6.5 büyüklüğünde deprem
Technicos

Kaynak: BBC Türkçe/Övgü Pınar Roma

     

İtalya'da 24 Ağustos'ta 298 kişinin hayatını kaybettiği ve geçen hafta içinde de iki büyük depremle sarsılan iç bölgelerde bu sabah 6.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Yerel saatle 07.40'ta meydana gelen depremin merkez üssünün Norcia kenti yakınlarında, 10 km derinlikte yer aldığı açıklandı.

İtalyan Jeofizik ve Volkan Bilimi Enstitüsü depremin büyüklüğünü 6.5 olarak duyururken, ABD Jeoloji Araştırmaları Merkezi, depremin 6.6 büyüklüğünde olduğunu bildirdi.

Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, ilk belirlemelere göre "can kaybının yaşanmadığını, 20 kişininse yaralandığını" bildirdi. Çok sayıda binanın yıkılmasına rağmen can kaybının olmamasında, bölgedeki riskli alanların önceki depremlerin ardından büyük ölçüde boşaltılmış olmasının etkili olduğu belirtiliyor.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, depremde yıkılan tüm ev ve kiliselerin yeniden yapılacağı sözü verdi. İtalya Başbakanı, ülkesinin deprem karşısındaki "cesaretli ve sorumluluk sahibi" tutumunu övdü.

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco da, "Yaralılar ile en çok zarar görenler ve aileleri için, aynı zamanda ilk yardım görevlileri için dua ediyorum" dedi.
 

İtalya'nın kuzeyindeki Veneto bölgesinden güneyindeki Puglia'ya kadar hissedildiği belirtilen deprem, Roma'da insanların sokaklara dökülmesine neden oldu. Roma'da metro seferleri önlem amacıyla geçici olarak durduruldu.

Depremin merkez üssüne en yakın yerleşim birimlerinden Norcia'dan gelen görüntülerde, kentteki tarihi San Benedetto Bazilikası'nın yıkıldığı, yalnızca cephesinin ayakta kaldığı görülüyor.
'Yer yarıldı, bu bir facia'

Norcia Belediye Başkanı Yardımcısı Pierluigi Altavilla kentteki durumu, "Burada bomba patlamış gibi" şeklinde özetledi.

Ussita Belediye Başkanı Marco Rinaldi, "Her şey yıkıldı. Bu bir felaket. Arabamda uyuyordum, cehennemi gördüm" dedi.

Castelsantangelo sul Nera Belediye Başkanı Mauro Falcucci de, "Yer yarıldı, her yerde duman var, bir facia" dedi.
 

Camerino Belediye Başkanı da, geçen hafta içindeki depremlerin ardından kent merkezinin boşaltıldığını söyleyerek "Nispeten sakinim. Son günlerde yapılan çalışmaların insanların hayatını kurtardığını umuyorum" diye konuştu.

Aynı bölgede 26 Ekim'de de 5.4 ve 5.9 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmişti. Bu depremler can kaybına yol açmamış ancak büyük hasara neden olmuştu.

24 Ağustos'ta da yine yakındaki Amatrice ve Acumoli kentleri arasında meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki deprem ise 298 kişinin ölümüne neden olmuştu.
1980'den bu yana en büyük deprem

Bugünkü sarsıntı, İtalya'da 1980'de yaşanan 6.9'luk depremden sonraki en büyük deprem olarak kayıtlara geçti. 1980 Irpinia depreminde yaklaşık 2900 kişi hayatını kaybetmişti.

2009'da meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki L'Aquila depremi ise 309 kişinin ölümüne yol açmıştı.

Bugünkü depremin, 24 Ağustos 2016 depremiyle aynı fay hattında meydana geldiği belirtildi. Ulusal Jeofizik ve Volkan Bilimi Enstitüsü'nden sismolog Alberto Michelini, "Bu deprem aynı fay sisteminde meydana geldi. Ağustos'ta başlayan silsilenin bir parçası. Bugünkü depremin, 24 Ağustos'tan itibaren yaşanan diğerlerinden daha büyük olması fay sisteminde enerji birikimi yaşandığını gösteriyor" dedi.


1 kişi puan verdi
Künye


Kaynak
BBC Türkçe/Övgü Pınar Roma

Yorumlar
En Çok Okunan Haberler

En Çok Puan Alan Haberler