technicos
2586 defa okundu.


Ardgermeli Döşemeler
Çağlar Uzunkaş

     Beton basınç dayanımı yüksek, çekme dayanımı düşük bir malzemedir. Bu düşük çekme dayanımına güvenilmez ve hesaplarda betonun çekme dayanımı ihmal edilir. Çekme gerilmelerini almak üzere donatı kullanılır. Beton ile çeliğin oluşturduğu bu malzemenin adı "betonarme"'dir. Bu iki malzemenin bir arada kullanılabilmesi;

     - aralarında yapışma, aderans özelliğinin tam olması,

     - sıcaklık genleşme katsayılarının yaklaşık olarak aynı olması sayesinde mümkün olur.

     Betonun çekme dayanımının düşük olması bir çok olumsuz sonuca neden olur. Betonun kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun, çekme gerilmelerini taşımayacak kadar sınırlı çekme dayanımına sahip oludğu için, tek yol betonu çekme gerilmesi etkisinde bırakmamak olacaktır. Oysa taşıyıcı sistemlerde pek çok kesitte çekme gerilmeleri oluşmaktadır. Betonu çekme etkisinde bırakmamanın çaresi, " daha sonra gelebilecek çekme gerilmelerini karşılamak üzere elemanı önceden basınç gerilmeleri etkisinde bırakmaktır" . Öngerilmenin ana fikri budur.

     Ön germe işleminde betona dış yükler etki etmeden veya onlarla aynı zamanda özel suretle yapay bir basınç kuvveti uygulanacaktır. Ön germe kuvveti esas olarak iki şekilde uygulanır.

     1) önceden - ilk germe ( pre-tensioning )

     2) sonradan - ard germe ( post-tensioning )

      Bu yazıda ard germe yöntemi üzerinde duracağız. Bu yöntemde donatının gerilmesi işi beton dökümünden sonra yapılır. Önce kalıp hazırlanır. Kalıp içine ön germe donatısının konulacağı yer ve yörüngelerde kılıflar yerleştirilir. . Daha sonra beton dökülür. Kılıfların içine yerleştirilen donatı, betonun yeterli dayanımı kazanmasının ardından bizzat betonun kendisi referans alınarak gerilir. Bu yöntemde ön germe işlemi beton dökümünden sonra uygulandığı için sonradan (ard) germe  yöntemi adı verilmektedir. Ard germe yönteminin en önemli avantajlarından biri: uzun ve ağır elemanların fabrikadan naklinin imkansız olmasına karşılık, inşaat yerinde ard germe ile imalat mümkündür. Yani büyük elemanlar söz konusu olduğunda yerinde yapılan imalat dolayısıyla nakliye ve montaj maliyeti olmaz.

     Ard germenin kullanıldığı alanlardan birisi de döşeme imalatıdır. Ardgerme uygulaması, köprüler, stadyumlar, sinema ve konser salonları gibi açıklıların geniş olduğu projelerde büyük faydalar sağlamaktadır. 

    Türkiye'de ardgermeli kirişsiz döşemeler konut sektöründe çok yaygın olmamasına karşın, yeni deprem yönetmeliğiyle beraber yüksek yapılarda kullanımının artacağı söyleniyor. 

Ardgermeli Döşemelerin Avantajları :

    - Ardgermeli döşemeler ile daha küçük betonarme kesitler ve çok büyük açıklıklı bina projeleri yapılabilir.  Böylece, mimarı açıdan çok farklı yapıların inşa edilebilir.

     -Projede kullanılacak kolon sayısı azalacağından daha geniş ve konforlu binalar yapılabilir. 

     -Ard germe halatları kullanılan projelerde döşeme kalınlıkları ve bina ağırlığı azalır. 

     -Kullanılacak malzeme azaldığından ekonomik açıdan avantaj sağlar.

     -Bina depremde daha iyi performans sergiler. 

     -Döşeme sürekliliği sağlanır.

     -Yüksek dayanımlı çelik halat kullanıldığından döşemelerdeki çatlaklar azalır.

     -Yüksek donma ve çözülme dayanımından dolayı soğuk bölgelerde iyi performans gösterir.

     -Döşeme kolon aralarında bağlanmak üzere kirişlere ihtiyaç duymayabilir . Ardgerme döşemelerde kabloların sıkma baıncı yüzünden çatlaklar sıkışarak kapanır ve çok iyi çatlak kontrolü yapılır.

     

     

     


1 kişi puan verdi
Yorumlar
En Çok Okunan Haberler

En Çok Puan Alan Haberler